Tubusové světlovody - Lightway s.r.o.Tubusové světlovody - Lightway s.r.o.

Tubusové světlovody
Křišťálové světlovody

Tubusové světlovody, křišťálové světlovody - Lightway s.r.o. Vytisknout Kontakty Mapa stránek

Technický popis tubusového světlovodu a ceny

Tato stránka obsahuje: Jak funguje světlovod? | Kopule | Tubus | Difuzér | Montáž | Ceny

Jak funguje tubusový světlovod?

Princip světlovodů je založen na fyzikálních a optických zákonech. Především se jedná o zákony odrazu, dopadu a lomu světla. Světlo z exteriéru přechází shora do tubusu přes zasklený otvor ve střeše, který má nejčastěji podobu kopule. Světlo je dále vedeno tubusem, který je vybaven zrcadlovou vrstvou. Pomocí stropního difuzéru v sádrokartonovém podhledu jsou světelné paprsky dále odráženy a rovnoměrně rozváděny po celé místnosti. Světlovod se skládá ze tří hlavních částí, kterými jsou kopule, tubus a difuzér.

Přenos světelných paprsků je ovlivněn jak průměrem tubusu, tak počasím, orientací ke světovým stranám a roční dobou. Světlovod přivádí světlo do vašeho obydlí i v případě špatného počasí, neboť využívá světlo difuzní, ale také to, které se odráží od střechy. Intenzitu světla lze regulovat pomocí ručního nebo elektrického stmívače. Lze říci, že světlovod může nahradit výkon elektrického osvětlení v domech od 0,1 kW až po 5 kW. Nejlepším řešením je umístit horní části světlovodu na tu část střechy, kde nejvíce svítí slunce (jih až západ).

Kopule

Kopule je ta část zařízení na střeše, kterým vstupuje světlo shora do tubusu. Tento způsob vstupu světla je mnohem intenzivnější než boční. V podstatě se jedná o otvor ve střeše, který je vyroben z tvrzeného skla. Nemusíte se bát o designové narušení budovy, protože zvenku vypadá kopule jako střešní okno. Navíc má kopule účinnou samočistící schopnost i při dešťových srážkách. Sodnodraselné sklo použité na výrobu kopule má vynikající optické vlastnosti. Tento materiál také vykazuje mimořádnou trvanlivost a odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Kopule světlovodu s popisky
Kopule světlovodu s popisky
Kopule Lightway Crystal
Kopule Lightway Crystal

Tubus

Pod pojmem tubus si můžeme představit rouru s vysoce odrazným vnitřním povrchem, kterou proudí světelné paprsky až do interiéru. Tato část světlovodu se podílí na kvalitě přenosu světla, především kvalitou materiálu a jeho průměre. Tubus dokáže přivést světlo až na vzdálenost 50 m od střešní kopule. Tato část světlovodu je vyrobena z velmi kvalitních materiálů a jeho životnost se uvádí až 25 let. Pomocí nastavitelných kolen, lze měnit vedení světlovodu až do 45°.

Vedení a odraz světelného paprsku
Vedení a odraz světelného paprsku
Řez tubusovým odrazným plechem Lightway Silver
Řez tubusovým odrazným plechem Lightway Silver

Difuzér

Difuzér je část světlovodu, která se nachází na stropě v interiéru. Jedná se o rozptylovač, který se nainstaluje do sádrokartonového podhledu. Difuzér dále odráží světelné paprsky vedené přes tubus a tak rovnoměrně osvětluje místnosti. Takto vytvořené světlo je příjemné, neoslňuje a nezkresluje barvy. Intenzitu světla lze regulovat pomocí ručního nebo elektrického stmívače. Lze říci, že světlovod může nahradit výkon elektrického osvětlení v domech od 0,1 kW až po 5 kW.

Montáž

Montáž tubusových světlovodů je snadná a rychlá. Skládá se z prací na střením plášti a vnitřní instalace. K montáži není třeba stavebního povolení. Světlovod je vodotěsný, nepropouští teplo a jeho kryt je odolný vůči UV záření.

Začátek montáže je osazení plastové či kovové střešní manžety do připraveného otvoru ve střešním plášti. Na manžetu se osadí skleněná kopule a řádně se utěsní. Pomocí tubusů a případně kolen se dostaneme nad místo, kudy má světlovod vstoupit do interiéru. V tomto místě je třeba vyříznout otvor, protáhnout tubus do úrovně zárovně stropu a osadit difuzérem s pohledovým rámečkem.

Základem montáže je pečlivá práce montážníka s velkou pozorností na utěsnění a spojování všech částí.

Ceny

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv světlovod, pro stanovení výsledné ceny je nutné znát typ střechy a délku počítanou od úrovně střešní krytiny do místa vyústění ve stropě. Důležité je také znát velikosti místností, které budou světlovody osvětlovat. Investice do tubusových světlovodů Vám zkvalitní nejen bydlení, ale i zdraví. Ke všem kladům se v neposlední řadě přidává také nemalá úspora elektrické energie. Tento systém přináší až 80 % úspor energie tam, kde by z důvodu nedostatku přirozeného světla muselo být používáno trvale umělé osvětlení i v denní době.

Ceny za jednotlivé typy tubusových světlovodů nejsou univerzální. K zákazníkům přistupujeme individuálně, protože každý má jinou představu a také jiné možnosti. V případě zájmu nás kontaktujte, sdělte nám vaše požadavky a my vám rádi zašleme předběžnou kalkulaci.

Poptávkový formulář


(*) Povinný údaj

Copyright © 2009 Lightway s.r.o., všechna práva vyhrazena
Web Consulting: tvorba webových stránek, SEO optimalizace